top of page

השקעה במסחר חברתי

 

אלון קיבה     22.01.2021

 

עד שנות התשעים משקיעים נהגו לשבת בסניפי הבנק ולבצע במקום קניות ומכירות של מניות ואג"ח, ניתן לדמיין לרגע מצב שבו קבוצת סוחרים נמצאת בסניף בנק לאחר סגירת השווקים: אחד המשקיעים מספר לאחרים על פוזיציה מעניינת שפתח, מעיד על רמת בטחון גבוהה ויתר הסוחרים אוהבים את ההשקעה ומעתיקים זאת למחרת.

דרך ההתקדמות הטכנולוגית בשלושת העשורים האחרונים, ניתן לדמות את השיחה הזו חוזרת על עצמה לאחר מספר שנים באמצעים טכנולוגיים שונים בהתחלה במיילים, ואז דרך חדרי צ'אט ופורומים באינטרנט, כנראה שבכל התקדמות יותר ויותר אנשים נחשפו לשיחה.

אז מהי פלטפורמה חברתית למסחר

עם העלייה המהירה של אתרי המדיה החברתית, זה נראה תהליך אבולוציוני מתבקש שהמסחר יזכה לצורת מדיה חברתית משלו, אחת מהפלטפורמות הראשונות בתחום היא של חברה ישראלית בשם  eToro  שבימים אלו בדרכה להירשם למסחר בנאסד"ק בשווי של כ 5 מיליארדי דולרים, הפלטפורמה שפיתחה eToro ופלטפורמות אחרות מאפשרות לסוחרים לחלוק את פעילות המסחר שלהם, תיאורטית מאפשרים לכל אחד לראות מה המומחים עושים בזמן אמת ללמוד מהם ולהעתיק עסקאות. למעשה, מאפשרות לבסס החלטות השקעה על נתונים וניתוחים שמבצעים אחרים, פעולה המכניסה אלמנט חברתי חדש, הידע שהיה נחלת חלקם של המנוסים והפועלים בתחום נפתח לכולם.

ישנן מספר פלטפורמות שונות המאפשרות פעילות בצורות שונות של סחר חברתי.

מסחר בהעתקה-  כפי שהשם מרמז הפלטפורמה מאפשרת העתקה ישירה של הפוזיציות שנלקחו על ידי סוחר. פלטפורמות מסחר שונות מאפשרות למשקיעים גם לעקוב אחר סוחרים ולהעתיק את עסקאותיהם כאשר הסוחרים מדורגים לפי קריטריונים שונים, כולל רווחיות, רמת קריירה, הפסד מקסימאלי רצוף (סכום הכסף הגדול ביותר שהופסד ברצף) מספר עוקבים, סיכון וכו '. באמצעות מידע זה, משקיעים יכולים להחליט על מי הם סומכים ולהקצות הון שיושקע בפתיחת פוזיציות זהות. לדוגמא, על כל סכום שהסוחר ישקיע יכול המשקיע להקצות באחוזים את השקעתו באותו המוצר.

הפוזיציה נסגרת כאשר הסוחר עושה זאת והרווח או ההפסד של המשקיע הוא יחסי כמו של הסוחר.

איתותים וטיפים-  דרכים פחות אוטומטיות למסחר חברתי כוללות שימוש באותות וטיפים. אלה מסופקים בדרך כלל על ידי סוחרים מנוסים בחינם או בתשלום (באתרים או דרך סרטוני YouTube וכו ') או באמצעות שירותי מנוי כגון חדרי מסחר באינטרנט. האיתותים נוצרים על ידי ניתוח אנושי או על ידי אלגוריתם ויכולים לספק למשקיעים התראת טקסט או דוא"ל כאשר נוצר מצב בשוק התואם לפרופיל השקעה שנבחר. שירותי האיתות והטיפים בדרך כלל עולים כסף למנוי תקופתי. 

 

כבכל השקעה גם במסחר החברתי ישנם יתרונות וחסרונות

יתרונות

חוכמת ההמונים - אחד היתרונות העיקריים של המסחר החברתי הוא בכך שהוא מטפח ידע קולקטיבי. משקיעים פחות מנוסים שמנויים לפלטפורמות מסחר חברתיות לא נחשפים לדעתו או לאסטרטגיה של סוחר מנוסה אחד אלא עומד לרשותם מגוון רחב הרבה יותר של מידע ממקורות רבים.

מערכות דירוג-  הסוחרים בפלטפורמות המסחר החברתי מדורגים על פי קריטריונים שונים. אלה מעניקים למשקיעים מידה של ביטחון מכיוון שהם יכולים להעריך את ביצועי הסוחר והסיכונים הגלומים בהשקעותיו, עוד בטרם שהם מתחילים להעתיק את עסקאותיהם.

למידה תוך העתקה – היכולת לצפות בסוחרים תוך כדי המסחר מאפשר למשקיעים חדשים לנסות ולהבין מדוע ולמה הם פועלים בזמן אמת,  ובנוסף מאפשר למשקיעים חדשים ללמוד ולבצע בפועל מגוון רחב של תפיסות השקעה שונות.

בטחון בתחילת הדרך- מסחר יכול להיות מאיים, בעיקר כשאתה חדש ויושב בבית מול המחשב , שוב האופי הקולקטיבי של מסחר החברתי הוא יתרון כאן, מכיוון שסוחרים חולקים את הידע שלהם לומדים ומלמדים יחד, דבר הבונה את האמון של סוחרים ומשקיעים חדשים ביכולות הצמיחה שלהם.

קבלת החלטה ללא רגש -  החלטות השקעה מתבצעות בצורה הטובה ביותר עם הראש ולא עם הלב, ואופי הלחץ של המסחר לפעמים יכול להוביל להחלטות שלא במקומן, בפעילות אוט' למעשה מנטרלים חסרון זה.

סיכונים וחסרונות:

חוסר מידע – למרות שסוחרים מדורגים ויש מבנה מסודר המציג את אופי הפעילות והיסטוריית הפעילות של הסוחר, לא ניתן לדעת מה תפיסת ההשקעות הכוללת של אותו סוחר, ייתכן ולסוחרים ישנם תיקים נוספים המגדרים את הסיכונים אחד של השני, או שסכום ההשקעה דרך הפלטפורמה הוא זניח או עיקרי ביחס להון הכולל דבר המשפיע בצורה ישירה על רמות הסיכונים ואופי ההשקעה. אלא אם המשקיע מבצע מחקר מעמיק על הסוחר, לא סביר שניתן לברר על אופי וההצלחה של הפעילות הכוללת של הסוחר אותו הוא מעתיק.

ביטחון עצמי מוגבר- באופי הפעילות המתקיים בסחר חברתי, למעשה משקיע מעתיק פעילות של סוחר אחר. משקיע פחות מנוסה יכול לחוש בטחון בהשקעותיו כשבפועל הוא לא המבצע המודע למכלול ההחלטות שיש לקחת בכל החלטת השקעה.

 בטחון יתר באחרים המנטרל את ניהול הסיכון – לאחר מעקב אחר סוחרים וגריפת הצלחות רמת הביטחון העצמי של המשקיע עולה והוא לעיתים יכול לבצע פעילות ברמת סיכון גבוהה ומסוכנת יותר מהרמה המתאימה לו.

הדרכים להתגונן מפני הפסדים פוטנציאליים בעת שימוש במסחר חברתי הינן זהות וחלות על כל צורת מסחר אחרת: יש לנהל אסטרטגיה של ניהול סיכונים, לעקוב מקרוב אחר פלטפורמת המסחר, לבצע מחקר מתמשך על תנאי השוק ולהשקיע רק הון שיכולים להרשות להפסיד.

צריך לזכור שהמסחר לעולם אינו קל. תמיד יש סיכון ולכל מערכת שטוענת שהיא מרוויחה רווחים עצומים ללא מאמץ יש לגשת בזהירות, ומסחר בסחר חברתי אינו יוצא מן הכלל.

עם השנים והתפתחות הטכנולוגיה התהליך אמנם הפך שקוף יותר ומאפשר לעקוב אחר סוחרים רבים ומוצלחים לכאורה, אך עדיין ניתן להגיע להפסדים גדולים במהירות אם אין למשקיע ידיעה נרחבת בתחום. 

bottom of page